top of page

Exhibitions

škapafinal.JPG

Night City

30. 11. 2023 - 19. 01. 2024

 

Michal Škapa ve své postupné topografii genetického kódu města tentokrát sáhl do kyberprostoru, když svou inspiraci čerpal z bible cyberpunku, kultovního románu Williama Gibsona: Neuromancer. Není to bezdůvodu už proto, že tento autor v roce 1984 předpověděl osobní počítače, internet, virtuální realitu, nanotechnologie, umělou inteligenci a drony. Jinými slovy reálie, ve kterých nejen že fungujeme, ale modelují náš osobní prostor a ovlivňují prožívání dnešního dne a teď do té míry, že si život bez nich už prakticky nedokážeme představit. 

Svůj malířský výraz Michal Škapa zase o něco posunul. Dál balancuje na hranici mezi obrazy a obrazoobjekty, které čerpají z urbanních subkultur. Ačkoli zůstávají samy sebou, představují zároveň jednotlivé díly skládačky přirozeně směřující k agresivní neuspořádanosti vyššího celku. Možná proto je tento projekt pro hackery a street-samurai mnohem víc ne/kompaktní prostorovou instalací než přehlídkou jednotlivých pláten. Night City bylo zatím možné si jen představovat, teď se do něj konečně dá i vstoupit. A vzhledem k tomu, že výstava trvá přes Nový rok, jsou to zároveň zvláštní narozeniny – vizuální oslava čtyřicátého výročí příchodu cyberpunku na náš svět.

50x70_petrbok_page-0001.jpg

Princezny v mlíku

10. 10. - 2. 11. 2023

 

Jiří Petrbok(1962) je ikona současné malby. Rád vytváří nejrůznější postavy a převádí je v ikony dnešního hypebeast světa do svých obrazů.
V podzimní sezóně fashion weeků a šokující atmosféře globálních katastrof se výstava pokouší ukázat jednotlivá díla v konceptu módního lookbooku, který předchází hlavnímu aktu, tedy catwalku. To především umocňují kresebné série na papíru, které Petrbokovi mnohdy napomáhají jako přípravné skici pro velkoformátové malby. Čím se vůbec trápíme, když máme všechny možnosti světa? Tahle otázka je stěžejním statementem aktuální výstavy. 
V návaznosti na historii místa, v němž se nachází galerie Platforma 15, se odůvodněně objevuje právě tato nově vzniklá série Jiřího Petrboka. Původně sloužící prostory mlékárny, které fungovaly od roku 1958, se tak podařilo znovu ponořit do bílé mlhy. Petrboka proto napadlo pokračovat na cyklu a znovu vytvořit triptych princezen, které se nacházející v mléčné mlze a stávající se patronkami galerie. 

cervena_poster.jpg

Piemonte

29. 08. - 28. 09. 2023

 

Názvem vůbec první samostatné pražské výstavy Michaely Červené (*1997)  je Piemonte, nazvané podle regionu v severní Itálii poblíž Turína, kde letos na přelomu jara a léta pobývala na čtyřměsíční stáži. Tam také kompletně vznikl vystavený cyklus obrazů, který je inspirovaný především místní flórou, prožitkem ledovcem utvářené krajiny údolí Aosty a výhledem na dvoutisícovku Monte Gregorio. Práce v otevřeném prostoru přinesla na jednu stranu zhutnění, na druhou větší uvolnění a rozmach rukopisu. Intenzivní světelnost přidala výraznou proměnu barevnosti. 

posterMachyckova.JPG

Lame a spillo

20. 06. - 22. 07. 2023

 

Autorem čtvrtého projektu PLATFORMY 15 je Renata Machýčková (1988).V roce 2013 absolvovala Akademii výtvarných umění v Praze, kde studovala v ateliéru malby Vladimíra Skrepla a Jiřího Kovandy. Má za sebou stáže v ateliéru Václava Stratila na FaVU v Brně a na Middlesex University v Londýně. Kromě malby používá i specifické výtvarné techniky, ať už je to práce s voskem nebo řezání skalpelem do listů papíru ve výsledku ne nepodobným krajce. Její práce kombinuje svižnou kresebnou expresivitu s odkazem k lidovým rukodělným technikám založeným na ornamentální redukci. Vystavuje v České republice a Itálii. V doslovném překladu má název výstavy Čepele na podpatku evokovat element ženskosti a ostrosti. Projekt propojuje malířskou tvorbu Renaty Machýčkové s výběrem prací na papíře. Ústředním tématem je ženská tvář, charakter.

plakat_edited_1000px.png

Perennials

18. 05. - 16. 06. 2023

 

Autorkou již třetího projektu PLATFORMY 15 je Kateřina Ondrušková (1991), představitelka nejmladší umělecké generace. Je absolventkou malby na pražské akademii (2013 - 2019), kde postupně prošla celkem třemi ateliéry výrazných uměleckých individualit, které pomáhaly formovat její vlastní vizuální jazyk. Intuitivní vrstevnatá expresivní malba Kateřiny Ondruškové je ukotvena v realitě a disponuje parametry příběhového vyprávění. Často vychází přímo z osobní mytologie. Ústředním tématem, procházejícím zatím prakticky celou její tvorbou, jsou prvky živé i neživé přírody, například květiny nebo kameny, které ovšem často slouží i jako indikátor různých aspektů lidského života. Kateřinu Ondruškovou zastupuje Double Q Gallery z Hongkongu, která její práce kromě jiného v březnu 2023 představila v rámci Symbiosis 2.0 - VIP sekce, Art Basel Hong Kong

50x70_tytykalo_page-0003.jpg

Ve stínu mizející hory 

14. 04. - 14. 05. 2023

 

Autorem druhého projektu pro PLATFORMU 15 je jeden z nejvýraznějších malířů své generace Jakub Tytykalo (1984), který zde představuje výběr svých obrazů z posledních dvou let. Pracuje v nich svým typickým rukopisem, kdy kombinuje malířské a kresebné postupy, někdy ještě s vlepovanými papíry, které konfrontuje s až sochařsky vnímaným tvaroslovím založeným na fragmentaci. Jeho nový soubor zároveň dobře zachycuje aktuální proměnu koloritu, totiž přechod od dříve převládajících zemitých odstínů, ke škále modří, které jeho plátnům dominují dnes a staly se pro něj novou základní barvou, jež vytlačila většinu ostatních.

IMG_1271.jpg

Happy
B-Day 

09. 03. - 09. 04. 2023

Come along on Thursday from 7pm for the Opening of PLATFORMA 15’s contemporary art space in the heart of Vinohrady. Celebrate the launch of Jakub Hubalek Happy B-Day’s solo exhibition, take a tour of the art studio, learn how PLATFORMA 15’s can help your creative ideas grow. Discover this and more at Prague’s newest art venue – we look forward to welcoming you!

bottom of page